پولیپ بینی

توسط | آوریل 13, 2020 | جراحی های درمانی | 0 نظر

پولیپ بینی چیست

درون جمجمه انسان ها حفره هایی هوایی به نام سینوس های پارانازال وجود دارند که به درون بینی راه دارند. اگر به هر دلیلی بافت نرم حفره های بینی به طور غیرطبیعی رشد نمایند موجب انسداد این حفره ها خواهند شد؛ پولیپ بینی نامی است که به این بافت های غیر طبیعی اطلاق می گردد.

به دلیل وجود چندین حفره سینوسی میان بینی و چشم پولیپ نیز می تواند تکی یا چندگانه باشد.

 

پولیپ بینی

 

دلیل بروز پولیپ بینی چیست؟

تا به امروز علت مشخصی به عنوان دلیل اصلی بروز پولیپ ها معرفی نشده است با این وجود برخی از متخصصان حساسیت به برخی مواد موجود در اتمسفر و برخی دیگر عفونت سینوس را دلیل به وجود آمدن پولیپ در بینی می دانند.

پولیپ بینی چه نشانه هایی دارد؟

از جمله نشانه های وجود پولیپ در بینی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • انسداد بینی : این امر نفس کشیدن را برای فرد دشوار می کند.
  • تنفس دهانی : زمانی که سوراخ های بینی در اثر وجود پولیپ بینی مسدود شده باشند فرد ناچار به نفس کشیدن از راه دهان خواهد بود.
  • کاهش قدرت بویایی
  • قابل مشاهده بودن توده ای نرم و شبیه به دانه انگور در داخل بینی

در صورت داشتن نشانه های فوق می بایست در اولین فرصت برای درمان به یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب در شهر خود مراجعه نمایید.

روش های کاهش علائم پولیپ بینی

قطره ها و اسپری هایی که دارای کورتیکو استروئیدها در ترکیبات خود هستند در کوچک تر شدن پولیپ ها موثر می باشند.

قرص های کورتیکواستروئیدی نیز موجب کاهش اندازه پولیپ ها می شوند ولی به دلیل داشتن عوارض جانبی خطرناک نباید در طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند.

لازم به ذکر است که موارد فوق تنها در بهبود و درمان پولیپ های کوچک موثر می باشند.

درمان پولیپ بینی

جراحی موثرترین روش درمان این عارضه می باشد.

عمل جراحی پوليپ بيني به وسیله ابزاری به نام آندوسکوپ صورت می گیرد. پزشک با فرستادن این ابزار به درون بینی به خوبی داخل آن را مشاهده کرده و از موقعیت دقیق پولیپ آگاه خواهد شد زیرا این دستگاه در انتهای خود یک دوربین و چراغ نورانی کوچک دارد. سپس با تکنیک های خاص اقدام به برداشتن پولیپ از درون بینی می کند.

در رابطه با امکان رشد مجدد پولیپ باید بگوییم که متاسفانه جراحی پولیپ را برای همیشه از بین نبرده و ممکن است چند سال بعد از جراحی مجدداً رشد نماید که در این صورت فرد باید دوباره برای انجام عمل جراحی اقدام کند.